De gemeente Heusden heeft eind 2024 het perceel De Gemeint 3 in Vlijmen gekocht. Een locatie met veel potentie en een duidelijk doel: het opzetten van een gezinshuis, dagbesteding en voorzieningen voor jeugdhulp en respijtzorg. Samen met de gemeente ’s-Hertogenbosch werkt Heusden aan dit bijzondere project, dat is gericht op het verbeteren van de zorg in de regio.
Stap voor stap vooruit
Om de plannen te realiseren, is een bedrag van €300.000 nodig. De helft hiervan wordt betaald door de gemeente ’s-Hertogenbosch. Met dit geld wordt onder andere een projectleider ingehuurd en een onderzoek gedaan om te bekijken of de plannen haalbaar zijn. Pas daarna wordt besloten of het ook doorgaat.
Waarom is dit belangrijk?
In Heusden en ’s-Hertogenbosch is veel behoefte aan zorgvoorzieningen, zoals gezinshuizen en dagbesteding. Door samen te werken kunnen de gemeenten vraag en aanbod beter op elkaar afstemmen. Ook krijgt de locatie op korte termijn een rol: na april 2025 wordt het pand klaargemaakt als opvanglocatie voor ongeveer 20 Oekraïense vluchtelingen.
Politiek betrokken
Tijdens de raadsvergadering van 1 april 2025 stelde DMP Heusden vragen over het plan. Wij benadrukten het belang van een duidelijke aanpak en vroegen aandacht voor:
- Een goede financiële onderbouwing.
- Het in de uitwerking meenemen van de onderbouwingen die hebben gezorgd voor de voorgestelde keuzes.
- Verdeling van zorgplekken tussen de twee gemeenten.
- Kwaliteit en betrouwbaarheid van zorgaanbieders.
- Zorgvuldige afweging van risico’s, zoals beschreven in de businesscase.
De wethouder gaf aan deze punten mee te nemen.
Een plek voor jongeren om te groeien
De plannen voor De Gemeint 3 bieden meer dan alleen een oplossing voor de huidige zorgbehoefte. Op de lange termijn wil de gemeente een gezinshuis bouwen waar 4 tot 6 jongeren kunnen wonen en de hulp krijgen die zij nodig hebben. Daarnaast komt er dagbesteding, waarbij groenbeleving een belangrijk onderdeel is, en voorzieningen voor jeugdhulp. Een ander doel is het creëren van tijdelijke woonruimte voor jongeren tot 27 jaar. Deze woonunits zijn bedoeld voor verschillende situaties, zoals respijtzorg, een time-out of als eerste stap richting zelfstandig wonen. Het project voorziet in 10 tot 15 woningen met eigen faciliteiten. Ook komt er een gemeenschappelijke ruimte waar jongeren gesprekken kunnen hebben of begeleiding krijgen. Deze ruimte wordt gedeeld door bewoners en de dagbesteding. De Gemeint 3 wordt een plek waar jongeren zich veilig voelen, hulp op maat krijgen en kunnen werken aan hun toekomst. Dit plan is verder uitgewerkt in een samenwerkingsovereenkomst met de gemeente ’s-Hertogenbosch. Hierin staan afspraken over de aanpak, risico’s en financiering, zodat alle stappen duidelijk zijn van onderzoek tot realisatie.
Kansen en mogelijke obstakels
Het onderzoek speelt een grote rol in het zichtbaar maken van risico’s, zoals vergunningen en kosten. Dit onderzoek bepaalt of het project doorgaat en wat er daarna moet gebeuren.
Iedereen doet mee
Het project De Gemeint 3 is meer dan alleen een bouwplan. Het is een investering in zorg en ondersteuning voor kwetsbare groepen. Door samen te werken hopen Heusden en ’s-Hertogenbosch bij te dragen aan een samenleving waarin iedereen een plek heeft.